Rodzina na Swoim

Polskie programy mieszkaniowe rozpoczęła Rodzina na Swoim przyjęta ustawą z roku 2006. Polegała na dofinansowaniu odsetek kredytu hipotecznego. Przyjrzyjmy się szczegółom tego programu.

Dopłat do oprocentowania kredytu wynosiły 50% naliczonych odsetek, które przysługują beneficjentom przez 8 lat od czasu podpisania umowy kredytowej. Program działał w latach 2007-2013, kiedy wypłacono ostatnie dopłaty. Rok później zastąpiło go Mieszkanie dla Młodych z dopłatami do wkładu własnego. W związku z tym beneficjenci programu mogą więc otrzymywać z niego dopłaty jeszcze przez maksymalnie 4 lata.

Kto mógł korzystać z dopłat z Rodziny na Swoim?

Początkowo uczestnikami programu mogły być małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Nie mogli oni posiadać lokalu mieszkalnego lub domu w momencie podpisywania umowy kredytowej. Potem rozciągnięto kryterium uczestnictwa na singli. Oni jednak nie mogli posiadać mieszkania także przed wzięciem udziału w programie.
Istniały tu też limity wiekowe dla kredytobiorców oraz powierzchniowe i cenowe (początkowo niskie, z czasem podwyższone z powodu braku zainteresowania dopłatami) dotyczące nieruchomości. Pierwszy z nich wynosił 35 lat. Rodziny i osoby samotnie wychowujące dziecko mogły nabyć przy pomocy kredytu z dopłatą mieszkanie wielkości max. 75 m2 lub dom o metrażu do 140 m2. Przy czym dopłata do odsetek obowiązywała tylko do 50 m2 mieszkania i 70 m2. Single mogły liczyć na dopłatę obejmującą maksymalnie 30 m2 w 50-metrowym mieszkaniu, ale już nie domu.
Dofinansowanie zależało od wysokości stopy procentowej, przez co wysokość dopłaty trudno było oszacować. Wiadomo jednak, że udzielono ok. 190 tys. preferencyjnych kredytów na sumę prawie 35 mld zł. Wysokość samych dopłat szacuje się, że mogła wynieść od powyżej 6 mld do maksymalnie 7,823 mld.

Jak obniżyć koszty spłaty kredytu preferencyjnego?

Przez kilka lat zdążyły się zmienić stopy procentowe, a związku z tym i marże banków kształtujące wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. W okresie trwania Rodziny na Swoim poziom tych marż sięgał od 3% do 5%. Obecnie często znajdziemy oferty kredytowe, w których marża stanowi jedynie 2%, a czasem i jeszcze mniej. Zwłaszcza, jeśli jest powiązana z produktami lub usługami dodatkowymi np. ubezpieczeniem czy kontem osobistym.
Warunki, które były kilka lat temu opłacalne, dziś mogą jedynie ciążyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Skuteczne może okazać się tu refinansowanie kredytu z dopłatą Rodzina na Swoim. Oczywiście po zakończeniu okresu otrzymania dopłat, bo wcześniejsze przeniesienie zobowiązania do innego banku, proponującego lepsze oprocentowanie skutkowałoby odebraniem wsparcia rządowego. Refinansując kredyt preferencyjny należy pamiętać, że jest to nowe zobowiązanie z nową prowizją. Dobrze przeczytać o tym mechanizmie w kontekście rządowego programu na stronie http://refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/. Korzystając z jej kalkulatora refinansowania, można łatwo sprawdzić, która opcja będzie dla kredytobiorcy najbardziej opłacalna. Należy to zrobić po zorientowaniu się w szczegółach dotyczących uruchomienia kredytu w nowym banku i upewnieniu, że nowy kredyt przyniesie oszczędności. Przy kilkudziesięcioletnim kredycie może przynieść oszczędności nawet w wysokości paru miesięcznych rat. Warto więc zastanowić się nad refinansowaniem.